Rozwód nie musi być traumą – rozwód bez orzekania o winie

Decyzja o rozwodzie nie powinna być pochopna i podyktowana skrajnymi emocjami. Warto, by rzeczywiście stanowiła jedyne rozwiązanie dla waszego związku. Jeżeli zastanawiasz się nad swoim małżeństwem i jesteś pewna, że nastąpiło całkowite oziębienie relacji, a brak współdziałania i chęci podjęcia naprawy przyczynia się do wzajemnej niechęci lub obojętności do partnera możesz zaproponować mu złożenie wniosku o rozwód bez orzekania o winie.

Porozumienie w tej kwestii pozwala na szybsze i spokojniejsze postępowanie przed sądem okręgowym (pierwsza instancja dla sprawy rozwodowej). Jednocześnie chroni małoletnie dzieci przed sporami i kłótniami rodziców, którzy nie potrafią w sposób kompromisowy i bezkonfliktowy ułożyć swoich przyszłych relacji. Owszem, w życiu bywa tak, że jedna strona przyczyniła się swym zachowaniem do faktycznego rozpadu małżeństwa i trudno jest stronie niewinnej zająć stanowisko w sprawie bez emocji i żalu. Niemniej jednak rozwód bez orzekania o winie najbardziej chroni wspólne dzieci, bowiem postępowanie rozwodowe prowadzone na zgodny wniosek stron, które nie żądają orzeczenia o winie, często zakończone jest na pierwszej rozprawie. Zaznaczyć należy, że sąd orzeknie o rozwodzie tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do faktycznego rozpadu pożycia małżeńskiego oraz nie występują negatywne przesłanki rozwodowe.

Z istotnych aspektów dotyczących rozwodu bez orzekania o winie należy zatrzymać się nad: alimentacją, podziałem majątku i eksmisją byłego współmałżonka, wykonywania władzy rodzicielskiej czy możliwością orzeczenia o winie w przyszłości. Obowiązek alimentacyjny w sytuacji rozwodu bez orzekania o winie mają względem siebie byli współmałżonkowie, gdy znajdą się w niedostatku. Obowiązek trwa 5 lat, ale z ważnych przyczyn sąd może przedłużyć świadczenie dla osoby będącej w niedostatku (szczególnie, jeżeli ma ona na wychowaniu dzieci, a sytuacja finansowa drugiej strony jest znacząco lepsza), ale ustaje w chwili zawarcia następnego małżeństwa. Podział majątku może przebiegać w sposób określony umową małżeńską lub ustawowo przyjęty. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie majątek wspólny należy do współmałżonków w częściach równych. Sprawa o podział majątku może być prowadzona równolegle do sprawy rozwodowej, co w praktyce oznacza, że w wyroku rozwodowym będzie ustalony podział majątku. Kwestie finansowe oraz wspólnego mieszkania między stronami bardzo często powodują wydłużenie postępowania sądowego, dlatego warto pomyśleć o ugodzie w tych kwestiach i dołączyć ją do wniosku o rozwód. Podobnie należy zadbać o kontakty z dziećmi i sprawowanie władzy rodzicielskiej po rozwodzie. To kluczowa kwestia dla rodziców i małoletnich, dlatego powinna być uzgodniona z uwzględnieniem potrzeb i możliwości stron procesu rozwodowego. Bez takiego porozumienia sąd orzeknie w wyroku rozwodowym o wykonywaniu władzy rodzicielskiej, jednak może nie uwzględnić wszystkich, a znanych tylko stronom, aspektów życia codziennego rodziców. Po przeprowadzeniu postępowania rozwodowego żadna ze stron nie może złożyć wniosku o orzeczenie winy w odrębnym procesie.