Z wiekiem potrzeby i wydatki dziecka rosną, co wtedy zrobić jeśli alimenty zasądzone przez sąd nie wystarczają? Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Pojęcie zmiany stosunków nie posiada definicji legalnej, jednak w praktyce można wystąpić o podwyższenie alimentów w przypadkach takich jak:
- pogorszenie sytuacji życiowej osoby uprawnionej do alimentów;
- zwiększenie usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów, np. dziecko poszło do szkoły i w związku z tym wydatki się zwiększyły.
- zwiększenie możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do alimentów;
Zatem sąd na początek będzie badał czy zmiana stosunków faktycznie nastąpiła i konsekwencją tego mogłoby być podwyższenie alimentów.
Jeżeli swoje roszczenie opieramy na jednym z dwóch pierwszych argumentów, warto wcześniej zebrać dokumenty które mogłyby posłużyć za dowód w sprawie.
Również dorosłe dziecko może żądać podwyższenia alimentów. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wskazuje konkretnego wieku w jakim alimenty od rodziców przestawałyby przysługiwać. Jedyną przesłanką jest to, że obowiązek alimentacyjny występuje jeżeli dziecko nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Będzie to sytuacja gdy dziecko studiuje lub gdy jest np. niepełnosprawne.
Długo się do tego zbierałam, bo nie wierzyłam, że uda mi się wywalczyć wyższe alimenty, tym bardziej, że były mąż załozył nową rodzinę. Pani Magdalena Chróścielewska, do której poszłam z polecenia, pomogła mi przebrnąć przez całą tę sprawę z bardzo pozytywnym skutkiem i z godnością wywalczyć to, co należy się moim dzieciom.
Właśnie zakończyłam taką sprawę. Udało mi się podwyższyć alimenty z pomocą Pani Mecenas Chróścielewskiej z 500 do 2500 zł na każde z dzieci, czyli 5 krotnie. Tyle w tym temacie.