DZIECI – PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW – JAK CZĘSTO?

Obowiązek alimentacyjny to świadczenie okresowe polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a także wychowania dziecka. Kwota płatna tytułem alimentów, czy to zasądzonych, czy ustalona na mocy zawarcia ugody przez strony może być jednak w późniejszym czasie być zmieniona.

Na skutek zmiany określonych okoliczności alimenty mogą być zwiększone, zmniejszone lub całkowicie  zniesione. Wszystko uzależnione jest od  modyfikacji sytuacji, w czasie której zostały orzeczone alimenty. Zmiany te mogą dotyczyć wzrostu usprawiedliwionych potrzeb dziecka, pogorszenia sytuacji życiowej osoby, z którą małoletni zamieszkuje, a także zwiększenia możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Za usprawiedliwione potrzeby należy uznać materialne i niematerialne potrzeby, które warunkują godziwą egzystencję na dotychczasowym poziomie. Natomiast możliwości zarobkowe i majątkowe traktowane są nie tylko jako zarobki i dochody rzeczywiście uzyskiwane ze swojego majątku, ale także jako zarobki możliwe do osiągnięcia przy dołożeniu należytej staranności stosownie do sił umysłowych i fizycznych.

Ustawodawca nie wskazuje jednoznacznie jak często można podwyższać alimenty. Należy zatem przyjąć, iż każda znacząca zmiana powyższych okoliczności jest przesłanką do wniesienia pozwu o podwyższenie, obniżenie czy całkowite zniesienie alimentów.