POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ – MUSISZ MIEĆ MOCNE ARGUMENTY – ABC PRAWA RODZINNEGO

Wniosek należy skierować do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania – sądem właściwym jest sąd miejsca pobytu dziecka. Przyczyny, które uzasadnią złożenie wniosku o pozbawienie danej osoby władzy rodzicielskiej  zostały sklasyfikowane do trzech grup.

Do pierwszej grupy należą takie okoliczności lub przymioty osoby, które w sposób trwały uniemożliwiają jej wykonywanie władzy rodzicielskiej. Do tej kategorii zalicza się m.in.: przewlekłą chorobę, która ogranicza poczytalność lub sprawność umysłową, długotrwały brak kontaktu rodzica przebywającego za granicą, odbywanie długoterminowej kary pozbawienia wolności – przy czym zaznaczyć należy, że brany jest pod uwagę wpływ jaki osadzony rodzic ma na dziecko.

Można wystąpić z wnioskiem o pozbawienie władzy rodzicielskiej, jeżeli rodzic znęca się fizycznie lub psychicznie nad małoletnim, dopuszcza się molestowania seksualnego lub innych, nieakceptowanych społecznie praktyk względem małoletniego. Nadużywaniem władzy rodzicielskiej jest także zmuszanie małoletniego do nauki ponad miarę ogólnie przyjętą (chodzi o przypadku chorej ambicji jednego z rodziców, które powodują u dziecka poczucie stresu i strachu przed nie zadowoleniem rodzica wynikami z klasówki, powtarzające się regularnie lub trwające ciągle) lub wywiezienie dziecka za granice wbrew jego woli na dłuższy okres czasu (może to zostać potraktowane jako pozbawienie dziecka naturalnego środowiska rodzinnego). Nadużyciem władzy rodzicielskiej i jednocześnie przesłanką uzasadniającą wniosek będzie także uniemożliwianie utrzymania kontaktu z drugim rodzicem w sposób złośliwy i ciągły oraz wychowanie dziecka w poczuciu wrogości i pogardy do drugiego rodzica.

Trzecią grupę stanowią zachowania, które można określić jako rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka, które stanowi najczęstsze uzasadnienie wniosków o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Chodzi tu o brak zainteresowania dzieckiem albo uporczywą niealimentację.

O pozbawienie władzy rodzicielskiej możesz wnioskować także w sprawie o rozwód, separację i unieważnienie małżeństwa. Wniosek jest zwolniony z opłat.