Gdy oczekiwania obojga małżonków co do sposobu orzeczenia o winie są różne, decyzję podejmie sąd. Jeżeli za rozkład pożycia małżeńskiego odpowiada jedna strona druga musi to udowodnić. Jeżeli małżonek rażąco naruszał obowiązki małżeńskie lub rodzinne, a jego zachowanie było dalekie od przykładnego, pomimo upomnień i lojalnego partnerstwa ze strony współmałżonka ponosi on wyłączną winę rozkładu pożycia. Najczęściej wina zostaje udowodniona zeznaniami świadków, dołączonymi do akt zdjęciami, notatkami z interwencji Policji czy nagrań video.
Małżonek może zostać uznany za wyłącznie winnego jeśli np. nie wypełniał obowiązków wspólnego pożycia, nie pomagał w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wychowaniu wspólnych dzieci, był nielojalny i niewierny, nie pracował z własnej woli i nie współdziałał dla dobra rodziny, nagannie postępował wobec dzieci i innych osób bliskich małżonkowi, prowadził niedojrzały emocjonalnie tryb życia, popadł w alkoholizm lub inne nałogi, wykazuje skłonność do hazardu i popadania w kłopoty finansowe. Występowanie wymienionych zawinionych przyczyn rozwodowych bądź innych okoliczności nie wskazuje jednoznacznie wyłącznej winy współmałżonka. Konieczne do uzyskania rozwodu z orzeczeniem wyłącznej winy współmałżonka jest udowodnienie, że druga strona nie ponosi winy za rozkład pożycia małżonków, wykazywała chęci pojednania i należycie wypełniała obowiązki małżeńskie i rodzinne. W innym przypadku sąd może też winę za rozkład pożycia przypisać obojgu i wówczas orzec rozwód z winy obu stron.
Sąd może też orzec o wyłącznej winie jednego współmałżonka, gdy zgodzi się on na taki wniosek. Zraniona strona żąda rozwodu, a strona nielojalna godzi się na orzeczenie swojej winy. Taki zgodny wniosek stron przyspiesza postępowanie sądowe, ale o konsekwencjach orzeczenia w przypływie emocji, często się zapomina. Może być to kosztowny błąd, albowiem w sytuacji uznania jednego z małżonków za winnego rozkładu pożycia inaczej będzie kształtował się obowiązek alimentacyjny byłych małżonków.
Nam w takiej sprawie pomogła Pani adwokat Chróscielewska. Znalazłam pozytywne opinie o niej przypadkowo na forum http://www.dobryprawnik-lodz.pl/ i cieszę się, że się do niej zgłosiliśmy. Mimo kłamliwych oświadczeń kolejnej żony mojego byłego zatrzymałam dziecko i otrzymałam rozwód. Jestem jej wdzięczna po wsze czasy.
Bardzo ciekawy artykuł zwłaszcza jeżeli porównać ustawodawstwo ukraińskie i polskie w sprawach rodzinnych. Na Ukrainie w ogóle nie ma możliwości “orzec o winie”. W pewnych przypadkach taka możliwość byłaby bardzo potrzebna.