Każdy z małżonków podczas trwania małżeństwa ma obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. Dotyczy to zapewnienia odpowiednich warunków tj. :
-mieszkanie,
-edukacja dzieci,
-wyżywienie,
-odzież
Obowiązek alimentacyjny dotyczy :
→ indywidualnych potrzeb drugiego z małżonków,
→ całej rodziny .
Od czego zależy zakres świadczeń alimentacyjnych ?
→ usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, (dotyczy potrzeb bieżących, których zaspokojenie jest konieczne do do godziwej egzystencji ) np. środki higieny, odzież, środki finansowe na leki, leczenia w przypadku choroby ;
potrzeby kulturowe – wyjście do kina, teatru ;
w przypadku dzieci – podręczniki, dodatkowe lekcje, wycieczki szkolne, przybory szkolne
→ zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego →jak wskazuje Sąd Najwyższy → ”możliwości zarobkowe zobowiązanego nie mogą być zawsze utożsamiane z faktycznie osiąganymi zarobkami. W przypadkach uzasadnionych obejmują one także wysokość zarobków, które zobowiązany jest w stanie uzyskać, lecz nie osiąga ich z przyczyn nie zasługujących na usprawiedliwienie. Chodzi tu o przypadki, w których osoba zobowiązana nie wykonuje wyuczonego i dobrze wynagradzanego zawodu, pracuje w niepełnym wymiarze godzin, bądź też pracuje dorywczo. ”
Witam. Nie wiem co bym zrobiła, gdyby nie Pani Magdalena chróścielewska.. Mąż nie chciał płacić alimentów, ponieważ uważał, że nie musi. Zgłosiłam to i poszłam do sądu. Adwokat byłego już męża była bardzo wygadany, zarzucał mi kłamstwa.. Jednak pani Magda mocno mnie wsparla i pomogla. Udało nam sie zawalczyć i teraz placci . Jestem bardzo wdzięczna.
Dajcie spokój, jak się nie zawalczy o dobro swoje i dzieci, to nie ma się nic. Są niestety faceci, którzy po prostu uważają, że jak się ma rozwód, to nic ich nie obchodzi. To nieprawda. Ze mną były chciał tak samo zrobić, ale przeczytałam tutaj http://www.dobryprawnik-lodz.pl/ co mam zrobić i nie dałam się. Wam tego również życzę, tej siły, by zapewnić byt przede wszystkim dzieciom.