Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa).
Czy to oznacza, że od tego pamiętnego dnia nagle wszystko staje się wspólne? Nic bardziej mylnego!
Wspólność majątkowa obejmuje tylko przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Pozostałe przedmioty majątkowe, nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Dla przykładu jeżeli osoba przed zawarciem związku małżeńskiego zakupiła samochód, to nie będzie on wchodził do majątku wspólnego małżonków. W sytuacji natomiast gdyby zakup nastąpił tylko przez jednego małżonka, po zawarciu związku małżeńskiego, ten sam pojazd będzie już wchodził do majątku wspólnego.
Ustawodawca w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazał jakie składniki w szczególności należą czy to do majątku wspólnego czy to do majątku osobistego. I tak do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej
każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego
z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu
emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a
ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Należy przy tym podkreślić, iż wyliczenie to nie ma charakteru katalogu zamkniętego o czym świadczy słowo „ w szczególności”.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba
że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym
przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb
jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub
wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną
krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi
z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo
z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia
na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności
zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia
jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne
prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego,
chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Należy jednak podkreślić, iż małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
W związku z powyższym ustawodawca daje małżonkom możliwość modyfikowania tych postanowień zgodnie z własną wolą. Jednakże koniecznym jest udanie się do notariusza, bowiem konieczna jest forma aktu notarialnego.
Przede mną batalia w sądzie o majątek. Przeczytałam już wiele artykułów na ten temat, ale ten jako jeden z niewielu jest napisany rzeczowo, zrozumiałym językiem. Bardzo dziękuję!
Dlatego jednak rozdzielność majątkowa ma jednak sens… Nigdy nie wiadomo, co się może w życiu wydarzyć. Je jestem bardzo zadowolony z podjęcia takiej a nie innej decyzji, ale wiele osób krytykowało nas. Wszystkie formalności pomogła nam załatwić właśnie pani Magdalena Chróścielewska, wszystko poszło bardzo sprawnie.
Czy można liczyć na jakiś artykuł o intercyzie w najbliższym czasie?
Bardzo przydadzą mi się w najbliższym czasie te informacje. Obawiam się, że mąż może zacząć kombinować i przed rozwodem będzie usiłował wyprzedać lub ukryć część naszego wspolnego majątku :/ nie wiem co robić
@Katarzyna nie zastanawiaj się, tylko jak najszybciej znajdź sobie adwokata i przejmij inicjatywę, puki to wszystko się nie rozkręci.
Vibe ma rację, trzeba jak najszybciej działać. Najlepiej wybierz się do kancelarii pani Chróścielewskiej, wyjaśni Ci na czym stoisz, warto zasięgnąć u niej porady.
To ja mam takie pytanie. Moja babcia za panny nabyła prawa do spadku po swoim ojcu. Że względu że to trudne roszczenie i nie wierzyła w jego realizację nie ujęła tego przy podziale swojego majątku. Wszystko co miała zapisała na wnuki. Mąż dostał tylko dożywotnia możliwość zamieszkania. Babcia zmarła. I teraz pytanie co z tymi prawami spadkowymi po swoim ojcu. Czy jej mąż dziedziczy część tych praw?
Co z samochodem zakupionym podczas trwania malzenstwa na firmę w leasing . Czy nalezy mi się połowa wartości samochodu, skoro mąż płacił po 1 800 zł raty z domowego budżetu.
A w jaki sposób mogę zabezpieczyć swoje wynagrodzenie, aby nie było brane pod uwagę przy zobowiązaniach męża takich jak alimenty? To zobowiązanie męża a sąd na rozprawie pyta o moje dochody. Mamy umowę przedmalzeńska
Warto to skonsultować nawet potajmnie z prawnikiem. No rzeczywistość jest taka, ze biorąc śłub z moim mężem miała dużo więcej majątku niż on. Nie chciałabym w razie czego musieć oddawać np. połowy swojej firmy, skoro zbudowałam ją sama od początku do końca. Poszłam do prawnika ktory mi pomogl.
http://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-wawrzyniec-chroscielewski/
Warto iść nawet potajmnie do prawnika. Ja przed ślubem poszłam dowiedzieć się jak się zabezpieczyć. no bo wyszło tak, że mam dużo większy majątek od męża i nie chciałabym np. stracić firmy w razie rozwodu, skoro od początku do końca pracowałam na nią sama ja. Udałam sied o Mecenas Chróścielewskiej która rozwiała moje wątpliwości i powiedziała co w danej sytuacji zrobić. Polecam http://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-magdalena-chroscielewska/
Ja polecam się zabezpieczyć. Przed ślubem poszła w Łodzi do kancelarii gdzie Mecenas specjalizująca się w tematyce udzieliła mi porady co i jak zrobić żeby było dobrze.
Polecam tak zrobić i wszystko będzie jasne i nie ma nic w tym niemoralnego. Logiczne jest to, że chcemy się w życiu zabezpieczać najbardziej jak możemy. Polecam tą Panią. http://chroscielewska-chroscielewski.com
Zakończyłam sprawę o podzial majątku i wynik jest dla mnie zaskakująco dobry. Kancelaria Adwokacka Mec Chróścielewskiej wykonała świetną robotę, dzięki czemu ja i moje dzieci mamy zapewnione zabezpieczenie przyszłości zarówno domu i jak i pieniędzy.