Podstawę prawną domagania się alimentów od byłego małżonka stanowią przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Najważniejsze fakty:
- Małżonek musi znajdować się w niedostatku – niestety kodeks nie precyzuje pojęcia „niedostatku”, z linii orzeczniczej polskich sądów należy wskazać, iż niedostatek polega na niemożności zaspokojenia swych usprawiedliwionych potrzeb.
- Małżonek nie może być wyłącznie winny rozkładu pożycia – znaczy to, że osoba uprawniona do alimentów będzie, gdy:
- W wyroku rozwodowym orzeczono winę drugiego małżonka;
- W wyroku rozwodowym orzeczono winę obu małżonków;
- Wyrok rozwodowy został wydany bez orzekania o winie;
- Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym w szerszym zakresie. – Oznacza to, iż w razie istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego rozkładu pożycia, nawet jeśli nie znajdowałby się w niedostatku, sąd może na jego żądanie orzec, by małżonek wyłącznie winny zobowiązał się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego.
- Obowiązek alimentacyjny wygasa wraz z zawarciem nowego małżeństwa przez osobę, która otrzymuje świadczenie alimentacyjne.
- Obowiązek wygasa po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu, jeśli do płacenia zobowiązany jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia. – jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, na żądanie osoby uprawnionej do alimentów sąd przedłuży termin.
Podsumowując, żądanie alimentów od byłego małżonka jest możliwe, jednak warunkują je przesłanki wskazane powyżej.
Zaznaczyć należy, iż małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego jest przez ustawodawcę obarczony w szerszym zakresie, niż w przypadku, gdy wina za rozkład pożycia leży po stronie obu małżonków, czy też, gdy wina nie zostanie orzeknięta, różnica leży też w możliwości wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Biorąc pod uwagę powyższe, osoby decydujące się na rozwód powinny zastanowić się nad podejmowaniem decyzji w zakresie wyrażenia zgody na odstąpienie od orzekania o winie w rozkładzie pożycia stron.
W końcu ktoś w dobry sposób wyjaśnił mi czym różni się rozwód z orzeczeniem o winie od bez. Mówiono mi, że w przypadku gdy mam rozdzielność majątkową i brak dzieci to to że z męża zrobię winnego nic mi nie da. Jak widać zagadnienie jest szersze.
W końcu ktoś w dobry sposób wyjaśnił mi czym się różni rozwód z orzeczeniem o winie od bez orzeczenia. Mówiono mi że w przypadku gdy mamy rozdzielność majątkową i brak dzieci to że orzeczenie o winie męża nic mi nie daje. Jak widać zagadnienie jest szersze
Wyjątkowo skuteczna Pani Mecenas. Zmieniałam adwokata w trakcie rozwodu i drugą osobą do której trafiłem była właśnie Mecenas Chróscielewska.
Alimenty też wywalczyłyśmy takie żebym mogła wychowywać normalnie dzieci a nie żyć za 10 zł dziennie.
Miałam podobną sytuacje. Mąź się ze mną rozwiódł. Odszedł do innej kobiety. Niedługo później miałam wypadek i potrzebowałam pomocy finansowej. Na szczęście nie mieliśmy dzieci ale poszłam do prawnika zapytać się co zrobić w takiej sprawie i usłyszałam, że pieniądze jak najbadziej mi się należą. Pani Mecenas Chróścielewska pomogła mi walczyć to co tak naprawdę każdemu z nas w takiej sytuacji się należy. Rzeczywiście skutczny prawnik!!!
http://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-magdalena-chroscielewska/