Kłócisz się o to gdzie ma mieszkać Twoje dziecko? Może warto rozważyć złożenie wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania małoletniego?

Jeżeli sytuacja między Tobą i twoim małżonkiem (partnerem) jest na tyle uciążliwa, że nie potraficie porozumieć się w kwestiach dotyczących wychowania dziecka lub wasze relacje sprowadzają się do nieuprzejmych gestów i dialogów nasyconych negatywnymi emocjami należy złożyć wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania małoletniego dla jego dobra. Właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy wła­ściwy ze względu na miej­sce zamiesz­ka­nia osoby, któ­rej postę­po­wa­nie ma doty­czyć, a w braku miej­sca zamiesz­ka­nia sąd opie­kuń­czy miej­sca jej pobytu. Jeżeli brak i tej pod­stawy– wła­ściwy jest sąd rejo­nowy dla m.st. Warszawy. Opłata sądowa od wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka wynosi 30 zł.

W sytuacji kiedy jedno z was zdecyduje się wnieść pozew o rozwód sąd okręgowy z urzędu ustali miejsce zamieszkania małoletniego. Można jednak złożyć wniosek o zabezpieczenie miejsca zamieszkania dziecka podczas toczącej się sprawy lub wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Czasami tylko uregulowanie sytuacji na drodze sądowej pozwoli dziecku i Tobie na utrzymanie regularnego i niezakłóconego niczym kontaktu rodzicielskiego z małoletnim. Regulacja kwestii mieszkaniowej oraz częstotliwości kontaktu z dzieckiem ustalone sądownie gwarantują pewną harmonię w relacji rodzic-dziecko oraz ograniczą negatywne oddziaływanie między rodzicami, z czasem dając im poczucie pewnej stabilności relacji i ich względnie prawidłowego współżycia, którego granice wyznaczy sąd.

Nie należy wahać się ze złożeniem wniosku również w sytuacji, kiedy jako rodzice nie potraficie ustalić jednej ścieżki rozwoju dla swojego dziecko, a każda kwestia wychowawcza powoduje kłótnie i spory. Np. jedno z was zgadza się na wyjazd dziecka za granice, a drugie kategorycznie tego odmawia. Odmowa lub negacja drugiej strony często wynika z negatywnego nastawienia do drugiego rodzica. W tej sytuacji bardzo często dobro dziecka jest zepchnięte na drugi tor. Rozwiązanie prawne (sądowne) uregulowanie kwestii dotyczącej miejsca zamieszkania, miejsca pobytu oraz kontaktu z rodzicem zapewniają dziecku poczucie względnej normalności, a dostosowanie się do cyklicznego trybu życia między dwojgiem rodziców jest łatwiejsze niż życie w środowisku rodzicielskich sporów, kłótni i wzajemnej wrogości do siebie.